İŞSİZ GENÇLER VE ÇIKIŞ YOLLARI

unemployed_0

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) işsizlik rakamlarını açıkladı. Rakamların boyutu korkunç.

İşsizlik  rakamları 7 yılın zirvesine yerleşti.

Verilere şöyle bir baktığımızda gençlerin geleceğine dair endişeye kapılmamak mümkün değil.

Gelin birlikte rakamlara bakalım ve incelemeye çalışalım:

TÜİK’e göre Türkiye genelinde 15 yaş ve yukarısında işsiz sayısı geçen sene yüzde 10,5 iken 2016 Ekim döneminde yüzde 11,8 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1.5 puanlık artış ile yüzde 14.1’e yükselirken, 15 ile 24 yaş arasındaki genç nüfustaki işsizlik oranı 1.9 puan artarak yüzde 21.2 oldu.

Bir yıl içerisinde işsizler ordusuna 500 bin kişi daha katıldı ve rakam 3 milyon 647 bine çıktı. Sonuçlar bize ülkede her beş kişiden birisinin işsiz olduğunu gösteriyor.

İstihdam edilenlerin sayısı 2016 yılı ekim döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 411 bin kişi artarak 27 milyon 267 bin kişi olurken, istihdam oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 46,2 olarak gerçekleşti.

Üzüntü verici olan bir başka boyut ise tarımdaki işsizlik rakamları.

Tarım sektöründe çalışan sayısı 168 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörde çalışan sayısı 579 bin kişi arttı. Bu da demek oluyor ki tarımda kan kaybı devam ediyor. Çiftçi her geçen gün Anadolu’nun bereketli topraklarından elini çekiyor. Hal böyle olunca gençlerde de  tarıma ilgi yok denecek kadar azalıyor. Çünkü tarım sektöründe yaşanan olumsuz gelişmeler onları umutsuzluğa itiyor. Eline çapayı alan, bin bir güçlükle toprağını işleyen atalarının yaşadığı hüsran haliyle gençlerin tarıma bakışını da etkiliyor. Üstelik son günlerde tarım sektörüne dair alınan olumsuz kararlar da onların bu umutsuzluğunu destekler nitelikte.

2018’den itibaren tohumların sertifikalı olacağının açıklanması küçük üreticinin alın terine darbe indirirken, yurt dışından buğday ithal edileceğine dair  açıklamada bir başka hayal kırıklığı yaşattı. Bunun üzerine bir de  yurt dışından 570 bin baş hayvan ithal edileceği ne dair yapılan açıklama çiftçiyi kara kara düşündürmeye yetti. Hal böyle olunca karşısında bu tür örnekleri gören gençlik  haliyle tarım konusunda çekimser kalıyor.

Bu nedenle çoğunluk ilk etapta kendileri için en kolay çözüm gibi görünen asgari ücret+ SGK güvencesi olan bir iş bulma isteğine kapılıyor.

Halbuki asgari ücrette de durum pek parlak değil. Doların alıp başını gittiği bir ortamda doğal olarak yeni asgari ücretin alım gücünde de geçen seneye oranla bariz azalış var. Zira dolar kurunun 2,96 olduğu geçen sene 1303,99 TL olan asgari ücret 439$ ediyordu.Benim bu yazıyı yazdığım saatlerde ise dolar kuru 3,79 idi. Dolayısıyla bu sene 1404 TL olarak açıklanan yeni asgari ücretin değeri de bu durumda 370$ ediyor.

Ekonomi alanındaki hesaplamalarda halk genelde paranın rakamsal değerine bakar ve ona göre yorum yapar.Yani bu durumda yeni asgari ücret rakamsal olarak geçen seneye göre fazla göründüğü için değer artmış olarak algılanır.Bu da siyasilerin işine gelir.

Oysa biz iktisatçılar için durum farklıdır.Zira iktisatçılar paranın rakamsal değeri yerine alım gücüne bakarlar ve o doğrultuda yorum yaparlar.Dolayısıyla geçen seneki ve bu seneki asgari ücret karşılaştırıldığında asgari ücretle geçinen halk kitlesinin zararda olduğu çok net ortada.

Yani durum vahim. Büyümesi duran ekonomi, artan enflasyon ve hızla artan işsizlik. Türkiye artık tam anlamıyla krizin tam ortasında. Bütün bunlara rağmen bir ışık yok değil. Türkiye bulunduğu coğrafi konum itibariyle her zaman albenisi olan bir ülke konumunda olmuştur. En zor zamanlarda bile ekonominin çarkları dönmüştür. Üstelik elinde çok büyük bir gençlik potansiyeli var. Bu potansiyeli doğrultusunda girişimcilik konusunda dünyadaki cazibe merkezlerinden de birisi aslında. İşte bu potansiyeli ekonomiye üretim olarak kazandırabilmek krizi avantaja çevirmek adına önemli etkenlerden birisi.

Bu avantajı kullanmanın yoluysa gençlerin üretime katılmasından geçiyor.Dünyada su, tohum, enerji ve teknolojinin önemi gittikçe artıyor ve bu yönde üretimde bulunan ülkeler en zor zamanları dahi kolaylıkla aşabiliyorlar. Dolayısıyla gerek tarımsal alanda gerekse teknolojik alanda hali hazırda ki işsiz gençlerin ve kadınların girişim fikrini düşünmeleri ülke adına olumlu bir avantaj sağlayabilir.

İşsizliğin en yoğun olduğu yaş grubu 15-24 yaş gurubu.Bu yaş grubu aynı zamanda gençlik enerjisinin zirvede olduğu, deyim yerindeyse gençlerin tuttuklarını koparacakları yaş dönemi.

Yaşanan ekonomik olumsuzluklara rağmen umudu yitirmemek ve ne yapmak istediğine karar vermek  ilk etapta olması gereken unsur.Bu unsur yola çıkmanın da ilk tetikleyicisi.Bu adımdan dönmemek ve ısrarcı olmak, fırsatları  bir bir araştırmayı ve bulmayı sağlıyor.Gerek tarımsal alanda gerekse teknoloji alanında girişimde bulunmak isteyen gençlere devletten tutunda özel sektöre kadar  destek ve teşvikler küçükte olsa veriliyor.

Bugün Anadolu’nun 100 bin nüfuslu bir ilçesinde dahi verimli arazisi üzerinde bir Avm yükseliyorsa durup düşünmemiz lazım. değil mi? Gençlerin her şeye rağmen tarıma ilgi göstermeleri bu yönde üretime katılmaları geleceğimiz için çok önemli. Hiç toprağı olmayan ülkeler bile bugün bir şekilde tarım sorununu çözmüş ve ihracatta ABD ile yarışır hale gelmişken bizim dünyada tarımın ilk başladığı Anadolu topraklarını göz göre göre ranta bırakmamız bindiğimiz dalı kesmekten başka bir şey değil.

Bunun yanında bir de 4.üncü sanayi devrimi gerçeği var. Gençlerin teknoloji alanında girişimde bulunmaları kriz kavramını literatürden  kaldıracak boyuta ulaşabiliyor.En somut örneklerden birisi  pazar değeri 700 milyar $ olan İphone üreticisi APPLE. Bu tür bir girişim için kodlama, yazılım, algoritma bilmek bu konuda en önemli avantaj.Halbuki 15-24 yaş dönemi ise bu bilgilerin sular seller gibi öğrenilebileceği bir dönem.Bu konuda hiçbir sermayesi olmadığı halde basit bir kodlamayla başarıyı yakalayan  girişimci örnekleri ülkemizde de mevcut.Bu konuda karar veren gençlerin internet deryasında yapacakları ufak çaplı bir araştırmayla dahi bu örneklerin pek çoğuna ulaşmaları mümkün. Yemek SepetiBi taksi bunlardan sadece bir kaçı.

Peki kodlamayı nasıl öğreneceğiz?diye bir soru akıllara gelebilir. Bu konuda internette basit adımlarla kodlama eğitimi veren siteler mevcut.Bu sitelerden gençler ve çocuklar kadar yetişkinlerde faydalanabiliyor.Bireyi sıkmadan kodlama eğitimini eğlenceli bir hale getirerek kavranmasını sağlayan siteler bunlar.

Önemli olan  adım atmaya karar vermek. Her zaman balık istemek yerine balık tutmayı öğrenmek gençlerin dünyaya daha farklı pencereden bakmalarına imkan sağlayacaktır.

Bu ülke hepimizin. Başka gideceğimiz ülke yok. Bu nedenle tribünlerde oturup sürekli eleştirmek, şikayet etmek yerine önce ne yapacağımıza karar vermekle işe başlamak ve çok çalışmaya hazır olmak lazım. Bu karara vardıktan sonra çevreye daha alıcı gözle bakmak, fırsatları kollamak hiç ummadıkları anda yollarının açılmasına sebep olacaktır.

İnanın ki bunu istediğiniz anda hedefinize ulaşmak için  fırsatı da eninde sonunda bir şekilde yaratıyorsunuz.

Sonrasında geriye dönüp baktığınızda geldiğiniz noktaya siz bile inanamayacaksınız.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s